top of page
  • Zdjęcie autoraPS/PROGRESS NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

Angielski z native speakerem - dlaczego warto?

Zaktualizowano: 7 wrz 2019

Uczysz się angielskiego od dawna, rozumiesz bez problemu anglojęzyczne artykuły napotkane w internecie, a może nawet oglądasz seriale z angielskimi napisami. Jednak gdy przychodzi do rozmowy w języku angielskim nie potrafisz ułożyć prostego zdania, tworzysz konstrukcje gramatyczne od których po chwili jeżą Ci się wszystkie włosy na głowie i połowa słownictwa poszła się paść?


Nasz system nauczania języka angielskiego w szkołach kompletnie pomija ćwiczenia konwersacyjne. Wałkowana jest gramatyka i słownictwo, dlatego te dwie części mamy z reguły opanowane bardzo dobrze, gdy wiemy w jakim dziale operujemy i czego ćwiczenia od nas oczekują. Jednak język to przede wszystkim konwersacje, a rozmowa to nic innego jak jedna wielka improwizacja, gdzie tematyka zmienia się bardzo dynamiczne, a struktury gramatyczne wybieramy sobie sami. I tutaj najczęściej pojawia się problem, ponieważ nas mózg nie jest nauczony tej elastyczności w korzystaniu z języka angielskiego.Najprostszym sposobem na wyrobienie umiejętności komunikowania się w obcym języku to rzucić się na przysłowiową głęboką wodę - albo wyjechać do anglojęzycznego kraju (choćby na 2 tygodnie), albo zapisać się na zajęcia z nativem. Oto jakie korzyści niosą ze sobą lekcje, gdzie będziemy zmuszeni porozumiewać się w języku angielskim:


1. Oswoisz się ze swoim głosem w obcym języku i przestaniesz się wstydzić odzywać - najgorsze jest pierwsze kilka minut, potem już człowiek oswaja się z sytuacją. Często okazuje się, że strach ma wielkie oczy i na tym strachu właśnie bariera językowa buduje swoje fundamenty.


2. Nauczysz się również radzić sobie w sytuacji, gdy wypadnie Ci słowo. Jest to rzecz w zupełności naturalna, robimy to notorycznie w swoim własnym języku. Nie zawsze będziesz miał słownik pod ręką i uwierz mi, nie będzie Ci się chciało co i rusz sięgać po telefon, by wyszukać w połowie zdania brakujące słowo. Nauczysz się obchodzić słowo, opisując je prostszymi wyrażeniami. Dla mnie samej bóbr (beaver) ostatnio stał się „this small furry animal with a long flat tail and big teeth who bites trees”. :)


3. Nauczysz się posługiwać językiem w czasie rzeczywistym - czyli w skrócie zaczniesz intuicyjnie rozumieć dlaczego stosujesz dany czas w danym kontekście. Z czasem zaczniesz mówić szybciej, płynniej i podłapiesz akcent swojego nauczyciela!


4. Utrwalisz słownictwo niepowiązane ze sobą tematycznie. Bo prawdziwa rozmowa to jedna wielka dynamika, pełna dygresji, anegdotek, płynnego przechodzenia z jednego tematu do drugiego. Z biegiem czasu dostęp do słownictwa z zupełnie niepowiązanych działów będziesz miał w zasięgu ręki!


5. Posługiwanie się tylko i wyłącznie językiem angielskim i zebranie wszyskich powyższych puntów razem skutkuje znacznie przyspieszonym progresem Twoich zdolności językowych. Będziesz posługiwał się językiem bardziej świadomie i śmiało.


Warto, prawda?


Miss Iza

English & Science Teacher

PS/Progress

16 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page